Pokud už máte s korzety nějaké zkušenosti, víte, jak se korzet nosí a jaký byste chtěl(a), můžete tento článek vynechat. V opačném případě by vám následující řádky mohly pomoci v rozhodování, zda korzet ano či ne, a napovědět vám, co od něj můžete čekat.

Často se mi stává, že zákaznice přijde na schůzku a když se zeptám, jak by si svůj budoucí korzet představovala, vytáhne obrázek, nalezený v některém ze zahraničních internetových obchodů. Na obrázku je půvabná štíhlá dívka dokonalých tvarů, pevně utažená v neméně půvabném korzetu. Mě potom čeká těžký úkol zákaznici vysvětlit, že její postava dost možná nebude – rozhodně ne hned napoprvé – vypadat stejně dokonale, že korzet nevydrží za všech okolností tak uhlazený a napnutý, že si musí vybrat mezi staženými boky a možností pohodlně si sednout a že po pár hodinách v korzetu se určitě nebude usmívat tak jako modelka na fotografii.

Lidé si korzet nejčastěji pořizují proto, aby vypadali štíhlejší. Chcete-li dosáhnout opravdu velkého stažení – např. 50 centimetrového pasu, jaký byl moderní v 19. století – je korzet tehdejšího stylu jediné řešení. Na internetu lze nalézt stovky obrázků nadšených ctitelek korzetů, které se skutečně dokáží takto pevně sešněrovat. To je ovšem výsledek dlouhodobého (minimálně několikaměsíčního) denního nošení korzetu s postupným zužováním pasu. Pokud tedy nemáte extrémně štíhlý pas a zároveň velké boky a prsa, pouhým oblečením korzetu postavu jako je na obrázku dole nezískáte.

korzet1

Můžete očekávat spíše mírné vytvarování. Pokud na sobě korzet budete mít jen kratší dobu a nepotřebujete provozovat náročnější činnosti (chůze, tanec), můžete samozřejmě šněrování utáhnout víc; lepšího dojmu dosáhnete také optickým trikem, např. širokou sukní. I mírně utažený korzet ovšem zvýrazní ženské křivky a tak prospěje vaší postavě.

Podobně jako s tvarováním pasu je to i s poprsím. Korzet prsa sice podepírá, ale zároveň trochu zplošťuje. To samozřejmě neznamená, že vám korzet nebude slušet, pokud máte spíše menší prsa – sám o sobě vám ale výrazný dekolt neudělá.
Z uvedeného vyplývá, že korzet v délce přes prsa není vhodný jako spodní prádlo; pokud chcete korzet pro tento účel, volte raději model v délce pod prsa a noste ho s podprsenkou.

Velkou nevýhodou korzetu, která mluví proti jeho každodennímu nošení, je jeho nepohodlnost. I když milovnice korzetů by se mnou polemizovaly, pro ženu, která tuto oděvní součást bere jako příležitostný módní doplněk, je skutečně nepohodlný. Korzety jsou vyztužené silnými kosticemi, které povolí pouze o kousek – s pružností moderního prádla se to nedá srovnávat. Korzet znemožňuje např. hlubší dýchání, pokud se tedy udýcháte (např. při tanci), můžete omdlít. Když sníte větší porci jídla, bude vám nevolno. Jedna z mých zákaznic učinila zajímavou zkušenost – na vlastní kůži zjistila, v jak nepříjemný zážitek se v korzetu promění obyčejná škytavka. Korzet také omezuje pohyb, než vyrazíte do společnosti, doporučuji natrénovat i tak obyčejné činnosti jako usedání a vstávání.
Restriktivnost korzetu nelze snížit tím, že šněrovadlo méně utáhnete – bude se vám o něco lépe dýchat, ale většina omezení zůstane stejná. Korzety s předním zapínáním na háčky musíte nosit pouze pevně utažené, v opačném případě mají háky tendenci se rozepínat.
Pokud tedy špatně snášíte omezující oblečení, např. utažené pásky nebo moderní prádlové korzety, nebude pro vás snesitelné ani každodenní nošení korzetu.

Na zahraničních stránkách výrobců korzetů často najdete tvrzení, že když si necháte ušít korzet na míru a budete ho nosit správně utažený, nebudete ani vědět, že ho na sobě máte – tak bude pohodlný. Tato tvrzení však pocházejí z úst prodejců, kteří se snaží své zboží před zákazníky co nejvíc vychválit; nebo je píší majitelky korzetových salónů, které samy korzet dlouhodobě nosí, jsou na něj zvyklé, a proto je pro ně běžným a relativně pohodlným kusem oděvu. Přestože ode mě si odnesete také korzet ušitý na míru vaší postavě, určitě nečekejte, že bude maximálně pohodlný a nebude vás v ničem omezovat. Tuhost, neohebnost a tím pádem i jisté nepohodlí jsou zkrátka vlastnostmi korzetu.

Často se mě na korzety ptají silnější ženy, které se domnívají, že korzet by pro ně byl tím pravým spodním prádlem. Plnoštíhlá postava samozřejmě není překážkou pro nošení korzetu, jako prádlo vám ale přinese víc nepříjemností, než užitku.
Základní nevýhodou je fakt, že to, co uberete v pase, se projeví jinde, obvykle na bocích, v podpaží a na zádech. S vhodně zvoleným prádlem, např. body nebo prádlovým korzetem s lycrovým vláknem, tento problém nebudete muset řešit, proto zákaznicím, které si od korzetu slibují zázračné vytvarování postavy, doporučuji nejprve vyzkoušet tuto možnost.
Pomoc při redukční dietě vám korzet také neposkytne – sice tělo zpevní a dopomůže k lepšímu držení postavy – pas však nijak výrazně nezeštíhlí.