Kostýmy a šaty pro crossdressery tvoří nedílnou součást mé práce. Běžnému člověku může přijít trochu divné, proč by měl dospělý muž toužit po saténových šatech s nabíranou sukní, jenže… Kdyby pámbu nechtěl, aby lidstvo mělo tak pestré libůstky, nenadělil by nám fantazii! Tento honosný kostým s dobovým spodním prádlem vznikl pro zákazníka se zálibou v rokoku.

V této zakázce se v podstatě sešly všechny moje specializace: historický kostým, korzety a crossdressing. Klient si přál bohatě zdobené šaty v rokokovém stylu v jemných pastelových barvách, doplněné korzetem, spodničkou, spodními kalhotami a košilí, inspirovanými pozdější, viktoriánskou dobou. Do výbavy patří také nadzvedávač sukně, kterému se anglicky říká „bumroll“ a české členky historických souborů mu někdy láskyplně přezdívají „jitrnice“. On ji totiž trochu připomíná:

rokoko1

Vycpávka nadzvedla sukni a rozšířila boky, takže pas stažený korzetem vypadal opticky ještě útleji.

Ale nepředbíhejme. Jako první si totiž dáma oblékala spodní košili. Ta chránila nejen tělo, ale především ostatní oděv před potem. Vyprat košili bylo mnohem jednodušší než čistit korzet nebo naparáděné šaty. Kalhotky se v této době ještě nenosily, ostatně zpod vrstvy spodniček a jiné „armatury“ by se velmi těžko stahovaly, až by si nositelka potřebovala odskočit. Zákazníkovi se ale líbí také nadýchané viktoriánské prádlo, a tak jsou v kostýmu volně spojena tato dvě období.

rokoko2

rokoko3

Prádlo je bavlněné, ozdobené bavlněnou krajkou a jemnými stužkami.

Po obléknutí košile přichází čas na korzet. Ten je ušitý podle viktoriánského střihu, který dělá postavu tvaru přesýpacích hodin, rokokové korzety totiž vytvářely spíš kužel. Jako materiál jsem použila růžovo-stříbrný brokát, přední část korzetu totiž zůstává viditelná i po oblečení celého kompletu a musí s ním proto ladit. Po oblečení korzetu přichází ke slovu zmíněná vycpávka.

rokoko6

rokoko4

Následuje spodnička, kterou si tady můžete prohlédnout samostatně. Dole má kanýr a je decentně ozdobená krajkou a růžovou stužkou.

rokoko5

Další vrstvou je spodní sukně ze stejného materiálu jako korzet. Následující fotka je trochu rozmazaná, ale nebojte, bude jich k obdivování ještě dost. Protože brokát má stříbrný vzor, ozdobila jsem sukni na dolním okraji stříbrnými stužkami.

rokoko7

rokoko11

A teď už následuje finále. Přes korzet a spodní sukni se oblékají svrchní šaty s otevřeným předkem, vlastně jakýsi šatový plášť. V rokokové době se to tak skutečně dělalo; na korzet se ještě připínala ozdobná náprsenka, která se mohla měnit podle svrchních šatů, a přední část spodní sukně se také nechávala vykukovat. To, co bývalo obyčejnou spodničkou, se tak stalo součástí oděvu a začalo se samozřejmě adekvátně zdobit.

rokoko8

rokoko9

Svrchní šaty jsou ze stejného materiálu jako korzet a sukně, ale v modro-stříbrném provedení. Jsou velmi bohatě zdobené prvky, které se v rokoku skutečně používaly: drobně nabíranými kanýrky, stužkami, kraječkami, malými šůsky kolem živůtku a vrstvenými volány na rukávech. Na zapínání a kolem výstřihu jsou ještě drobné třpytivé ozdoby. Zákazník šaty doplnil ještě dlouhými bílými rukavicemi.

rokoko10

Malý detail zdobení: kolem výstřihu je našitý kanýr a na něm pruh brokátové látky. Na tomto pruhu je čistě modrý proužek v barvě brokátu a nakonec proplétaný stříbrný prýmek.

rokoko12